Кем быть?
(What do I want to be?)
Малявская Инесса Иннокентьевна
Класс: 4б учебник «Английский язык», авторы Ю.А.Комарова, И.В.Ларионова, Ж.Перрет
Цели:
Образовательные:
- активизация лексики по теме урока
- развития навыков устной монологической и диалогической речи, навыков чтения
- формирование коммуникативного умения выражать свое мнение
Развивающие:
- развивать способность к общению
- развивать внимание, память, языковую догадку
Воспитательные:
- воспитывать интерес к различным профессиям
- формировать умение работать в группах и парах
- воспитывать культуру общения и уважительное отношение к собеседнику
Место урока в системе данного учебника:раздел 6, урок 2.
Тип урока: комбинированный
Наглядность: раздаточный материал, презентация
Оборудование: интерактивная доска, проектор, компьютер
Формы работы: индивидуальная, парная, групповая
Ход урока
I.Организацинный момент.
Учитель приветствует учащихся.
Good morning. Glad to see you. Let’s start our lesson.
II.Фонетическая зарядка.
a) Listen, translate and compare.
Rob’s nose. My friend plays tennis.
Rob knows. My friends play tennis.
б) Now listen again and read.
III.Введение в тему урока. Постановка цели и задач урока.
Учитель демонстрирует ряд картинок с изображением представителей различных профессий и просит прокомментировать их.
Look at the pictures on the board and say what you can see in them. Try to guess what we are going to talk about at our lesson. The pupils define the theme of the lessons and say what they would like to know on these theme.
IV. Актуализация опорных знаний.
- Yes, our theme is “What do I want to be?” and now we are going to revisesome grammar of using Present Simple and Present Continuous.
Usually |
Today |
Usually |
Today |
He usually drives a bus. |
He is driving a car today. |
She usually plays music. |
She is playing tennis today. |
.
2. Complete the sentences with ride, fly, work, drive.
a) She usually ……………… in a school.
Today she ………………… in the garden.
b) He usually ………………... a bike.
Today he ………………….. a horse.
c) She usually …………….. a bus.
Today she………………. a car.
d) He usually ………………. a plane.
Today she ………………. a kite.
V. Физкультминутка.
Hands up, hands down.
Hands on hips, sit down.
Hands to the sides,
Bend left, bend right.
One, two, three, hop.
One, two, three, stop.
V. Изучение нового материала.
1. And now let’s speak about jobs. Listen the words and repeat. Then read them.
Baker, gardener, policeman, taxi driver, teacher, farmer, doctor, firefighter
- Match the words.
fight |
vegetables |
fly |
bread |
make |
fires |
grow |
plane |
water |
children |
help |
people |
teach |
flowers |
- Look at the pictures and say what these people usually do.
Firefighters usually fight fires.
Pilots usually fly planes.
Farmers grow vegetables.
Doctors help people.
Taxi drivers drive taxis.
Bakers make bread.
Teachers teach children.
VI. Актуализация полученных знаний.
- Read about jobs and point to the pictures.
- I am a policeman. I always help people. I never get lost. I wear a uniform and a hat.
- I am a farmer. I always drive a tractor. I never drive a taxi. I work with animals.
- I’m a doctor. I work in a hospital. I always give children nice medicine. I never give children bitter medicine.
- I ‘m a singer. I always sing happy song. I never sing sad songs.
- Now sing the song.
What do you do?
What do you do every day?
I’m a baker. I make bread.
And I make cheese pies.
What do you do?
What do you do every day?
I’m a teacher in a school.
I read and draw and write.
What do you do?
What do you do every day?
I’m a taxi driver.
I toot and hoot and drive.
VII. Домашнее задание. Workbook, p. 40-41 and to write mini composition about your favourite job.
VIII. Рефлексия. Оцениваем урок и себя:
На уроке я работал |
активно/ пассивно |
Своей работой на уроке |
доволен/ не доволен |
Урок для меня показался |
коротким/ длинным |
Материал урока мне был |
понятен/ не понятен полезен/ бесполезен интересен/ скучен |
Домашнее задание мне кажется |
легким/трудным |