Конспект урока по английскому языку в 9 классе по учебнику Spotlight - 9
Сны и ночные кошмары
Медведева Лариса Александровна,
учитель английского языка ГБОУ лицей №144
Цель урока: совершенствовать навыки коммуникативной речи по теме.
Образовательные задачи:
-
совершенствовать навыки чтения с извлечением нужной информации;
-
совершенствовать навыки диалогической речи;
-
способствовать обогащению словарного запаса по теме;
-
совершенствовать грамматические навыки: употребление инг-формы глагола;
Воспитательные задачи:
- воспитывать трудолюбие и усидчивость;
- воспитывать умение работать в группе;
- воспитывать чувство товарищества и понимания партнёра;
Развивающие задачи:
- содействовать развитию творческого мышления;
- содействовать расширению кругозора;
- содействовать развитию догадки и сообразительности;
Ход урока
Организационный момент: (приветствие + целеполагание)
T: Hello, teenagers. Good morning. I`m glad to see you.
Seat down, please, students: who went to bed early yesterday.
who had a dream when you were sleaping.
who don`t remember the dreams.
What shall we speak about? -Dreams & nightmaras
Работа над темой
(работа над лексикой и совершенствование фонетических навыков по теме)
T: Look at the slide. [slide 1] What can you see at the picture?
What is the teenager dreaming about?
What do you think his dreams mean?
Before we read the "dream dictionary" we learn the words to our module 3b (p.WL7)
T: Repeat the new words and expressions after me. (фонетическая отработка слов и выражений)
(совершенствование навыков чтения)
Let`s open your books at page 44 to read the "Dream dictionary", according to it find out the meaning of teenager`s dream.
(Монологическое высказывание о своих снах)
T: Face to your classmate to discuss your dreams. [slide 2]
(работа над диалогом)
T: Use the ideas in the dream dictionary and your own ones to act out exchanges. (Ex.3 p.44)
T: Listen and repeat the phrases from the dialogue between two friends. Find out what the dialogue is about? (Ex.4 p.45)
Listen and check it up.
T: Read the dialogue and complete the sentences. [slide 3]
T: Find the sentences in the dialogue which mean: [slide 4]
T: Read out the dialogue.
(аудирование)
T: You will hear 5 statements. Match the statements 1-5 to the sentences A-E. Use each sentence once to complete the table. (Ex.9 p.45)
(Рефлексия)
T: Think of 5 phrases you have learnt in the lesson. Write them down into your copy-books. (2min)
Work in groups and try to make up a motto yourself or choose from the handout with quotes.
Итог урока
(домашнее задание)
Ex. 10 p. 45
The marks: