Звезда не активнаЗвезда не активнаЗвезда не активнаЗвезда не активнаЗвезда не активна
 
Урок английского языка в 11 классе

Наука и технология

Озерова Анна Сергеевна
Цели урока: обобщение изученного материала по теме; совершенствование коммуникативных навыков и умений.
Задачи урока: совершенствование речевых умений по теме; повторение простого будущего времени; развитие творческих способностей у учащихся; совершенствование навыков аудирования с целью извлечения информации; поддержание интереса у учащихся к изучению английского языка.
Тип урока: повторительно – обобщающий урок.
Форма урока: комбинированный урок
Оборудование: компьютер, презентации к уроку, карточки для индивидуальной работы, учебники, тетради. 
                                                Ход урока
  1. Организационный момент.    (3 min)
- Good morning, boys and girls. I’m very glad to see you at our lesson today. Let’s begin our lesson.
  1. Вступительная беседа. Определение темы урока. Постановка целей урока.
On the board:   The Medieval time is famous for inquisition and conquests.
                         The Renaissance is famous for its so called “golden” age of art.
                          The 20 - 21century are famous for..   (developing science and technology)
  1. Активизация словарного запаса. (2 min)
      Traveling into space           robots         a computer               Internet
                                          Science and Technology
      Device                   inventions           stereo system             discoveries
 
                            (ответы учащихся могут быть различными)
  1. Проверка знаний, полученных на прошлом уроке.  (2 min + 2 min)
The electronic board.
Match the names with their discoveries and inventions
1. Galileo Galilei                                 а) paper
2. Isaac Newton                                   b) thermometer and microscope
3. Alexander Bell                                c) low of Universal gravity
4. Alexander Popov                            d) diesel engine
5. John Logie Baird                            e) telephone
6. Rudolf Engine                                 f) table of chemical elements
7. Dmitry Mendeleev                          g) radio
8. Ts’ai Lun                                         h) television
9. Nicolas Cugnot                                i) automobile
10. Thomas Edison                              j) light bulb
 It’s high time to check. Look at the screen. Change your copybooks and check yourself. Give marks.
Презентация. “ Great inventions and discoveries in the history of civilization”
The Internet     Mobile phone        Computer      Fridge       Microwave oven     Vacuum cleaner  
 Printer      Television    Radio      Car       Airplane       Laser ray   Hair dryer    …….. 
I can’t do without …… because……   (записать фразу на доске) 
We were talking about some great and important inventions, but now I want you to relax a little and have fun reading about some unusual ones.   (7 min)
Here you will see some absolutely useless inventions. Watch, read and translate. Try to guess what are the last two needed for:
Presentation                                      
p.81 ex.10, p.82 ex.14
take out – to remove smth from a box, bag
get down to – to start doing something seriously
set up – to make a piece of equipment ready for use
plug in – to connect a piece of equipment to an electricity supply
log on – to enter a computer system usually by typing in a special password
customize – to change the way smth looks or works to fit your exact needs 
Устная самопроверка.
  1. Повторение грамматического материала. Будущее простое время.  (2 min)
What grammar tense do we need to use? – Future Simple.
                  + will + V
The game “Nostradamus”  (10 min)
On the board you see a person, who knows this man? What is he famous for? – Nostradamus, the ancient predictor. 
-Now, it’s your time to become great predictors. Look at the board, there are some pictures that can help you to make your predictions.
What spheres of life can you see at these pictures? (Medicine, education, food, environment, space, technology, homes and buildings)
 Use the phrases from the exercise to tell about future. Divide into pairs or groups. 
Presentation. 
IX. Задание на дом. (1 min)
X. Подведение итога урока. Выставление оценок.